chętnie służymy pomocą!
Rzadko spotykane i dlatego interesujące. Owalne i okrągłe ramy do zdjęć i obrazów nie należą obecnie do często spotykanych dekoracji ściennych. Lecz może właśnie dlatego te ramy bez rogów i kątów przyciągają nasz wzrok. Ich historia i metody produkcji sprawiają, że te modele ram są wyjątkowe a ich dekoracyjny urok doskonale nadaje się do kreatywnej oprawy zdjęć i obrazów.
Już w czasach antycznych powstawały na okrągłych nośnikach obrazu wybitne dzieła, które wymagały odpowiednich kształtów obramowań. Wymienić możemy trzy słynne przykłady:
Ramy o okrągłych kształtach odróżniają się od pozostałych prostokątnych i kwadratowych ram. W przeszłości zdobiły one głównie portrety. Oprawa pięknych portretów zgodnie z tą tradycją w okrągłe ramy będzie zawsze udaną dekoracją. Jeśli zastanawiasz się nad nowoczesną interpretacją okrągłych ram, mamy dla Ciebie następujące propozycje.
Wielu współczesnych artystów uwiecznia na okrągłych płótnach kuliste motywy. Używają oni przy tym hojnie farb akrylowych, których warstwy zlewają się ze sobą jak fale wzburzonego morza. Możesz wybrać także okrągłe motywy jak na przykład planety i gwiazdy a nawet fotografie wykonane obiektywem rybie oko. Pamiętaj jednak przy tym, aby wybrany motyw podkreślał dekoracyjny charakter okrągłej ramy niczym okno wole oko, jeśli oprawiasz w nie panoramy miast lub krajobrazy lub jak bulaj z oprawionymi motywami o tematyce morskiej. Dla tej drugiej opcji proponujemy przede wszystkich duże formaty.
Owalne ramy cieszyły się przede wszystkim w XIX wieku ogromną popularnością. Miały one wtedy często snycerowane zwieńczenia łuków. Oprawiane w nie były portrety i psaligrafie, ponieważ ich kształt doskonale harmonizował z owalnym kształtem twarzy. Obecnie ramy owalne stały się rzadkimi okazami wśród ram do obrazów. Tym bardziej są one dziś jeszcze bardziej nietresujące a oprawionym w nie motywom nadają ekskluzywnego charakteru. Oprawiając w nie fotografie z efektem sepii lub psaligrafie uzyskasz nostalgiczny efekt dawnych czarno-białych fotografii. Szkło szyby trwale chroni zdjęcia przed szkodliwymi wpływami środowiska.
Czasami wystarczy jedna mała zmiana, aby osiągnąć ogromny efekt. Klasycznie ramy owalne wieszane są w pozycji pionowej. Jeśli lubisz nietypowe dekoracje wnętrz, powieś owalną ramę w pozycji poziomej. W ten sposób możesz nie tylko ciekawie zaprezentować krajobraz lecz także wykazać się duchem innowacyjności.
Wskazówka od WszystkieRamy.pl, jak w orzeźwiający sposób udekorować ściany w kuchni. W takich ramkach doskonale będą się prezentować podobnych kształtów owoce jak cytryny, arbuzy, bakłażany lub jajka. Martwa natura inaczej.
Owal oraz krąg oddziaływają na ludzkie oko uspokajająco. Dlatego ramy do obrazów bez rogów i kątów nadają pomieszczeniom więcej harmonii. Zwłaszcza jeśli urządzając mieszkanie postawisz na okrągłe i owalne stoły, dywany, ramy do obrazów i lustra na ścianę. W ten sposób małym nakładem uzyskać możesz wspaniały efekt. Miłośnikom stylu vintage i shabby chic proponujemy wybrać ramy w jaśniejszych odcieniach i oprawić w nie suszone kwiaty. Tak uzyskasz romantyczną atmosferę.
Nasi klienci zadają nam wiele pytań na temat oprawy zdjęć i obrazów. Zebraliśmy dlatego najczęściej powtarzające się pytania oraz nasze odpowiedzi. Dzięki temu będziesz mógł szybko znaleźć odpowiedni model ramy.
W naszym asortymencie nie oferujemy passe-partout z okrągłymi wycięciami. Jeśli szukasz jednak owalnego passe-partout to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Firma Creativ oferuje passe-partout zarówno o owalnym formacie zewnętrznym z owalnym wycięciem na motyw oraz passe-partout o prostokątnym formacie zewnętrznym z owalnym wycięciem wewnętrznym.
Patrząc z technicznej strony produkcja ram okrągłych i owalnych odbywa się inaczej niż ich prostokątnych odpowiedników. Ramy prostokątne oraz kwadratowe wykonywane są z czterech połączonych ze sobą listw. Końce tych listw są w tym celu skośnie przycięte. Ramy owalne i okrągłe wykonane są natomiast z jednej całej części i nie muszą być ze sobą łączone. Dawniej do produkcji okrągłych i owalnych ram wykorzystywane były specjalne maszyny tokarskie. Ramy te były toczone owalnie. Dziś owale i koła wykonuje się przy pomocy frezarek. Większość rzemieślniczej pracy podczas produkcji okrągłych i owalnych ram zastępują dziś nowoczesne technologie. Dzięki temu te szczególne ramy są dziś dostępne nie tylko z drewna, lecz także z aluminium oraz tworzywa sztucznego.
Koło jako doskonała forma oraz harmoniczna elipsa do dziś chętnie wykorzystywane są w architekturze jako charakterystyczne środki stylistyczne. Dlaczego? Koło jest symbolem jedności, absolutności i doskonałości. Kojarzy się ono z pełnią i perfekcją. Perfekcyjna półokrągła kopuła rzymskiego Panteonu oraz zawarte w jego dachu okrągłe okno przyczyniły się do jego sławy jako jednej z najpiękniejszych budowli na Świecie. Koło może równie dobrze iść w parze z futurystycznym designem. Słynnym przykładem może być „O House” szwajcarskiego architekta Philippa Stuebi, którego ściany fasad składają się z dużych okrągłych okien. Także podłużny, zaokrąglony kształt elips stosowany jest dla okien. Niekonwencjonalny hotel Topazz w Wiedniu swoimi owalnymi oknami znacząco odróżnia się od sąsiednich budynków.
Kontakt
pon. – pt: 8:00-18:30,
sob.: 10:00-18:00
Informacje