Menu

Świetny wygląd w każdym wieku

Ramy kupujemy z różnych powodów. Wiele osób postrzega ramę jako element dekoracyjny, który dodatkowo podkreśla efekt obrazu i stanowi swoiste uzupełnienie naszego wnętrza. Niezwykle bogata paleta kolorów i formatów oraz różnorodność powierzchni profili przemawia za tymi wszystkimi punktami. Niektóre osoby dodatkowo zakładają wzrost wartości cenowej obrazu, który jest oprawiony w ramy. Inni chcą oprawić cenne dla nich pamiątki.

Niektórzy, wieszając obraz w ramie na ścianie chcą chronić obraz przed wpływami zewnętrznymi takimi jak brud i kurz. Istnieje wiele powodów, aby oprawić obraz. W poniższym artykule chcielibyśmy pokazać Państwu sposoby obramowania obrazu i podać kilka praktycznych wskazówek dotyczących pielęgnacji. Dzięki temu będą mogli się Państwo cieszyć pięknym widokiem obrazu przez dłuższy czas.

Obecne normy obramowania

Kiedyś wszystko było lepsze… ale czy na pewno? Zdecydowanie nie w dziedzinie produkcji ramek do zdjęć. W przeszłości ochrona dzieła sztuki było dużo mniej ważna niż obecnie. Wynikało to niewątpliwie z braku wiedzy i z braku zainteresowania badaniami. Na przykład do końca lat 80. zeszłego wieku stosowano ligninę, czyli kwaśne passe-partout, a jako tylną ścianę wykorzystywano szarą tekturę składającą się z makulatury i celulozy. Wiele materiałów konserwacyjnych używanych w muzeach były bardzo drogie i trudno dostępne. Nawet dzisiaj można powiedzieć, że odkrycia naukowe w dziedzinie konserwatorskich są dość młode, ale mimo wszystko w produkcji ramek do zdjęć są stosowane na przykład specjalne szyby z ochroną przed promieniowaniem UV, bezkwasowe passe-partout, specjalne ściany tylne i kleje.

Nawet najmniejszy szczegół może mieć wpływ na efekt końcowy obrazu. Poczynając od rozmiaru, koloru, grubości profilu ramy, poprzez wybór passe-partout, a kończąc na funkcjach ochronnych, takich jak wybór szkła mogą mieć decydujący wpływ na konserwację dzieła sztuki.

To szkodzi naszym zdjęciom

Chociaż czasami niewidoczne na pierwszy rzut oka, ale obrazy są poddawane ciągłym procesom fizycznym i chemicznym, które mogą wpływać na ich wygląd. Proces dyfuzji wilgoci z powietrza poprzez tylną ścianę ramy i passe-partout może powodować kumulację zanieczyszczeń. Także przenikające kwasy mogą przyśpieszać procesy starzenia i rozkładać się pod wpływem światła i tlenu. Nawet najmniejsze owady i szkodniki drzewne muszą być także brane pod uwagę, jeśli chodzi o ochronę dzieł sztuki. Również nieprawidłowy transport, czy magazynowanie może spowodować znaczne uszkodzenie obrazu.

Jak zapobiegać? Nie trzeba koniecznie kupować najdroższej ramki do zdjęć, ale wybierając ramkę należy zwrócić uwagę na wysoką jakość produktu i odpowiednie wykonanie, a także materiał z którego zostało wykonane obramowanie.

Jak najlepiej obramować obraz?

Podczas obramowania należy zwrócić uwagę na kilka ważnych punktów. Podczas obramowania należy upewnić się, że wszystkie użyte materiały będzie można usunąć bez pozostawiania śladów: dotyczy to nie tylko listew ramy, ale także klipsów, klejów i passe-partout. Żaden z materiałów nie powinien zmieniać substancji chemicznej dzieła sztuki, czy pozostawać w bezpośrednim kontakcie z nim. W przypadku passe-partout, tylnej ściany, czy zamknięć należy uwzględnić wysoką, która pozwoli na bezpieczną oprawę. Polecane jest użycie wyłącznie buforwanych i bezkwasowych kartonów, papierów, wkładek i tylnych ścian. Zastosowanie szkła zabezpieczonym przed promieniowaniem UV zapewni dodatkową ochronę. Kolejnym punktem do przemyślenia jest pyłoszczelne obramowanie. Jest to możliwe poprzez przyklejenie specjalnej taśmy do tylnej strony ramy.

Papier – wrażliwy materiał

Obramowanie zgodnie z zasadami konserwatorskimi jest szczególnie zalecane w przypadku dzieł sztuki na papierze. Ponieważ jest to materiał szczególnie delikatny i wrażliwy na światło, wilgoć i zabrudzenia. Z pomocą passe-partout można obramować papier zarówno w efektywny jak i bezpieczny sposób. Można wybrać także kilka passe-partout w różnych kolorach, a dzieło sztuki przymocować do tylnej części. W ten sposób uzyskamy ciekawy sposób zamknięcia, a przy tym zapewnimy niezbędną odległość pomiędzy obrazem a szkłem.

Wynalezienie papieru w Chinach

Chociaż istnieją znaleziska archeologiczne w Chinach sięgające około 140 r. p.n.e., to wynalezienie papieru przypisuje się Ts’ai Lun, który był urzędnikiem Departamentu Produkcji Broni i Instrumentów na dworze cesarskim około 105 r. p.n.e. To właśnie on po raz pierwszy opisał proces produkcji papieru.

Żelazne zasady dotyczące oryginalnych dzieł sztuki

W kilku punktach zebraliśmy najważniejsze zasady, który należy stosować podczas obramowania drogocennych dzieł sztuki, tak aby jak najdłużej cieszyć się ich pięknym wyglądem:

  • Nigdy nie należy dotykać dzieła sztuki na papierze brudnymi lub nakremowanymi rękoma
  • Należy uważać, aby nie zginać papieru podczas obramowania
  • Używaj bezkwasowych wkładek papieru
  • Passe-partout w jakości muzealnej
  • Unikaj przycinania oryginałów, aby uniknąć straty wartości
  • Nie używaj szkła akrylowego do rysunków z pasteli i węgla drzewnego, ponieważ jest ono naładowane elektrostatycznie i wyciągnie pigment z papieru
  • Zawsze należy zachować pewną odległość pomiędzy obrazem a szkłem
  • Starannie opakuj dzieła sztuki przed transportem
  • Zawsze zwracaj uwagę na wilgotność, temperaturę, światło słoneczne i wszelkie inne czynniki zewnętrzne (np. dym), które mogą wpłynąć na dzieło sztuki

Sklep internetowy z ramami do obrazów, ramkami do zdjęć i passe-partout. Wysyłamy ramy na terenie całej Polski.